Get Adobe Flash player

Dişeti Hastalıkları

Dişeti hastalığının (Gingivitis) nedeni nedir?

Dişeti hastalığının en önemli nedeni "bakteriyel diş plağı" adı verilen, dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz film tabakasıdır. Günlük fırçalama ile diş plağının uzaklaştırılması sağlıklı bir ağız için temel ihtiyaçtır.

Eğer plak etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılmazsa diştaşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir yapıya dönüşür.

Bu dönemde dişetleri kanamalıdır ve kırmızı renklidir. Özellikle sabahları ağızda kan kokusu vardır ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir.

Tedavisi

Diştaşı temizliği yapılması, düzenli fırçalama alışkanlığı kazandırılması ve düzgün, pürüzsüz bir kök yüzeyinin sağlanması ile dişeti iltihabı tedavi edilmiş olur. Dokular da zamanla eski sağlığına kavuşur.

Periodontitis nedir?

Gingivitis tedavi edilmezse plaktaki bakteriler tarafından salınan zararlı ürünler dişetinde irritasyona neden olur. Bu ürünler nedeni ile dişetini dişe sıkıca bağlayan lifler yıkıma uğrar, dişeti dişten uzaklaşır ve periodontal cep oluşur. Böylece bakteri ve ürünlerinin daha derin dokulara ilerlemesi kolaylaşır. Hastalık ilerledikçe cep derinleşir, bakteriler daha derine; kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen alveol kemiğinde de yıkım başlar.

Periodontitis tedavi edilmezse dişi tutan kemik erir, dişler sallanmaya başlar ve diş kaybı kaçınılmaz olur.

 Erişkinlerdeki diş kayıplarının %70`inden periodontal hastalıklar sorumludur.

Periodontitisin belirtileri nelerdir?

  1. Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri
  2. Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri
  3. Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan dişetleri
  4. Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı
  5. Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması)
  6. Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi
  7. Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma.
  8. Sürekli kötü ağız kokusu.

Bununla beraber, periodontal hastalık hiç bir bulgu vermedende ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla dişhekimine gitmek son derece önemlidir.

Tedavisi

Diştaşı temizliği, düzenli fırçalama alışkanlığı ve düzgün, pürüzsüz bir kök yüzeyinin sağlanmasına ek olarak ilerlemiş vakalarda cerrahi tedaviye (Flap operasyonu)ihtiyaç olabilir.

Cerrahi tedavi (flap operasyonu)

Dişetleri anestezi uygulandıktan sonra alttaki kemikten ayrılır; dişler ve açığa çıkartılan alan taşlardan ve iltihaplı dokudan temizlenir. Dişetleri daha sonra yerine dikilir ve bir hafta süreyle yatıştırıcı bir tamponla kapatılır.

 

Bu şekilde cepler ortadan kaldırılabilir

Cerahatler, akıntılar biter

Ağız kokusu kesilir

Dişetleri daha kolay temizlenebilir

Daha sağlıklı bir şekil verilebilir

ve sonuçta dişleri kaybetme ihtimali de azalmış olur.

Periodontal tedavi sonrası hastaların düzenli olarak dişhekimi tarafından muayene edilmesi, plak kontrolü ve yeni diştaşı birikimlerinin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir.

Fakat unutmamak gerekir ki?

Periodontal tedavi ile elde edilenlerin sürdürülmesi içinhiçbir işlem kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini etkin bir şekilde uygulamasından daha yararlı olamaz.

end faq

Tüm hakları saklıdır. Copyright © 2013 
Özel Serteser Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

  "Site içeriğindeki bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi,teşhis koyması yerine geçemez."

"Sıkça Sorulan Sorular Bilgileri  Türk Dişhekimleri Birliği (TDB)'nin resmi sayfasından alınmıştır."