Get Adobe Flash player

Fırçalama Nasıl Olmalı

1-YETİŞKİNLERDE

  1. Dış yüz
  2. İç yüz
  3. Çiğneme yüzü
  4. Ara yüz olmak üzere dişlerde dört yüz vardır

Diş fırçası 45 derecelik bir açıyla diş ile dişeti arasına konur ve dişlerin dış ve iç yüzleri etten dişe fırçalanır, bu her bir dişe 10 kez fırça gelecek şekilde yapılır.

İç yüzlerde ön bölgede fırça dik tutularak yine etten dişe şeklinde fırçalanır.

Çiğneme yüzleri ise ön-arka şeklinde olur ve 10 kez yapılır.

Ara yüz ise kürdan veya diş ipiyle yapılabilir.

Sabahları ve yatmadan önce akşam en azından iki kez önem vererek 3-5 dk zaman harcanmalıdır.

En son dil de arkadan öne doğru fırçalanmalıdır.

Diş fırçalarken ağzın bir bütün olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle fırçalama yaparken dişler ile birlikte dişetleri de fırçalanmalıdır.

Yetişkenlerde Diş Fırçalama (Video)

Dil Fırçalanmalı mıdır?

Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıdadır ve bakterilerin yaşamasına elverişli bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle dili fırçalayarak üzerindeki kalıntılar temizlenebilir. Temizlenmemesi durumunda kokuya neden olabilir.

Dil fırçalamak için firmaların ürettiği özel fırçalar mevcuttur, bunlar kullanılabilir eğer yapılabiliyorsa normal diş fırçası ile de dil temizlenebilir.

Özellikle sigara içenlerin buna dikkat etmesinde fayda vardır.

end faq

2- ÇOCUKLARDA

İlk dişler ağızda görünür görünmez, temizlenmeye başlanmalıdır. Temiz bir tülbent ya da gazlı bez kullanılarak; sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce dişlerin silinerek temizlenmesi gerekir. Diş fırçası kullanımına bebeğin arka dişlerinin çıkmasından sonra başlanabilir.

Fırçalama için en iyi teknik hangisidir?

Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik önermek ve uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığınıkazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysaki mikroplar, dişlerin ara yüzleri ya da çiğneyici yüzeylerinde daha kolay birikir. Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü şarttır.

Okul çağındaki çocuklarda fırçanın diş-dişeti birleşim yerine 45° eğimle yerleştirilip dişlerin görünen yüzeylerini döndürme hareketiyle, daha sonra da dişlerin çiğneyici yüzeylerinin ileri-geri hareketlerle fırçalanması önerilmektedir.

Çocuğum için hangi diş fırçasını seçmeliyim?

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

Çocuklarda hangi diş macunu, ne kadar kullanılmalıdır?

Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır. Ancak reklâmlarda olduğu gibi, yarım parmak değil, fırça üzerine sıkılan mercimek kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır. Macun kullanımına başlandığı dönemde piyasada bulunan florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Fırçalama işleminde macundan çok etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Çocuğuma dişlerini günde kaç kez fırçalatmalıyım?

Sabah kahvaltı öncesi ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Pek çok iyi alışkanlık gibi, diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılacaktır.

end faq

3- YAŞLILARDA VE ÖZÜRLÜLERDE

Yaşlılarda ve özürlülerde fırçanın kontrolu zor olacağından motorlu fırça önerilir.

Yaşlı ve Özürlülerde Diş Fırçalama (video)


 

 

end faq

end faq

Tüm hakları saklıdır. Copyright © 2013 
Özel Serteser Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

  "Site içeriğindeki bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi,teşhis koyması yerine geçemez."

"Sıkça Sorulan Sorular Bilgileri  Türk Dişhekimleri Birliği (TDB)'nin resmi sayfasından alınmıştır."